Årets Eksteriør Hunde 2017/2018

RRK Klubkonkurrencerne sluttede d 1. juni 2018 og det endelige resultat for eksteriør hunde er givet nedenfor. RRK ønsker alle tillykke med de flotte præmieringer, og vil gerne sige tak til udstillingsudvalget for at arrangere årets udstillinger. Vel mødt i sæson 2018/2019

Point er tildelt i henhold til RRK’s regler for Årets Eksteriør Hunde,og hvis du opdager en fejl, bedes du rette henvendelse til udstilling@ridgebackklub.dk

  Årets Baby/Hvalp Han   Årets Baby/Hvalp Tæve
  Navn Point     Navn Point  
1 Saimon’s Praide Hypnotic 52 1 Kinyemi Mulamaniya My Miss Makalu 43
2 Saimon’s Praide J’Ace Of Ace 52 2 Hazinas 7th Galactic Stella Nova 35
3 Kinyemi Mulamaniya My Mr Makaio 37 3 Lewanika Kubuheha 22
4 Hazinas 7th Galactic Pluto 31 4 Kinyemi Mulamaniya My Miss Minya 21
5 Izinja Akin’s Mjukuu Wa Mwisho 23 5 Makucha Asante Chui by Ajabu 21
6 Wayosi go with the flow 23 6 Lewanika Kwasa-Kwasa 18
7 Juani Aisha Jelani 20 7 Makucha Asante Azizi By Ajabu 15
8 Zindika My Eø’Ajamu By Alkina 16 8 Hazinas 7th Galactic Celeste 14
9 Zindika My E’Obi By Alkina 13 9 Zindika My E’Isoba By Alkina 10
10 Izinja Akin’s Chuma 8 10 Lewanika Kalabo 8
11 Juani Aisha Azizi 3 11 Solipse Ellone Themba 8
12 Juani Aisha Silwa 3 12 Kinyemi Mulamaniya My Miss Minoki 6
13 Makucha Asante Alfa Asali by Ajabu 1 13 Copper Queen’s Zola the Stardust 5
14 Makucha Asante Kuwa by Ajabu 1 14
   
  Årets Junior Han       Årets Junior Tæve    
  Navn Point     Navn Point  
1 Saimon’s Praide Hypnotic 145 1 Saimon’s Praide Ultra Stylish Dancer 104
2 Juani Aisha Jelani 102 2 Hazinas 7th Galactic Stella Nova 62
3 Juani Aisha Ayo 39 3 Zindika My E’Isoba By Alkina 30
4 Izinja Akin’s Chuma 37 4 Lewanika Kubuheha 19
5 Izinja Akin’s Mjukuu Wa Mwisho 32 5 Lewanika Kwasa-Kwasa 19
6 Juani Aisha Silwa 26 6 Makucha Asante Chui by Ajabu 16
   
  Årets Mellemklasse Han   Årets Mellemklasse Tæve
  Navn Point     Navn Point  
1 Juani Aisha Jelani 86 1 Thukela Chasasa Of Ajabu 101
2 Akizuri Desi D’Jabula 57 2 Saimon’s Praide Ultra Stylish Dancer 95
3 Villagedogs Our BelAmi 51 3 Malkias Nzuri Adia 32
4 Thukela Chikozi Of Ajabu 33 4 Hekima Ajabu Lucca 18
5 Jelani Aisha Silwa 27 5
6 Juani Aisha Ayo 27 6
   
  Årets Åbenklasse Han   Årets Åbenklasse Tæve
  Navn Point     Navn Point  
1 Ni’Akoya Kougar Catch 116 1 Ni’Akoya Kougar Fascination 127
2 Villagedogs Our BelAmi 71 2 Bitte-Nus Laini Penya 67
3 Zindika My Dutch T’BandiT 59 3 Glen Rhodes Banya Broadway Star 39
4 Bikita’s Legacy Baloo 41 4 Hazinas 6th Fanela By U 35
5 Hayawani Milele Sharifu 36 5 Thukela Chasasa Of Ajabu 25
6 Thukela Chikozi Of Ajabu 16 6 Lewanika Idanayi 21
7 Bitte-Nus Laini Kito 14 7 Hazinas 6th Fidela By U 17
8 Mbwa Mzuri’s Chefu 9 8
   
  Årets Championklasse Han   Årets Championklasse Tæve
  Navn Point     Navn Point  
1 Akizuri Chumani by Argos 147 1 Akizuri Titi Bizi 167
2 Ni’Akoya Kougar Catch 145 2 Jockular Alkina 135
3 Villagedogs Our BelAmi 94 3 Shangalia Avani Kamili 69
4 Hazinas 5th Abuya 65 4 Red Hot Line Flaming Star Sevilla 65
5 Kinyemi At Inkiru Valley’s Izaan 61 5 Bikita’s Legacy Anaya 55
6 Hazinas 6th Fulani Ajabu By U 53 6 Sofala A’inja 48
   
  Årets Veteranklasse Han   Årets Veteranklasse Tæve
  Navn Point     Navn Point  
1 Excellence Adongo 13 1 Hazinas 4th Tafika 38
2 2
3 3
4 4
5 5
   
  Årets Exteriør Hund   Årets Eksteriør Hund
  Hanner   Tæver
  Navn Point     Navn Point  
1 Ni’Akoya Kougar Catch 177 BIR 1 Akizuri Titi Bizi 167 BIM
2 Akizuri Chumani by Argos 147 2 Jockular Alkina 135
3 Saimon’s Praide Hypnotic 145 3 Saimon’s Praide Ultra Stylish Dancer 131
4 Juani Aisha Jelani 143 4 Ni’Akoya Kougar Fascination 127
5 Villagedogs Our BelAmi 118 5 Shangalia Avani Kamili 110
6 Akizuri Desi D’Jabula 68 6 Thukela Chasasa Of Ajabu 101
7 Hazinas 5th Abuya 65 7 Nbitte-Nus Laini Penya 67
8 Kinyemi At Inkiru Valley’s Izaan 61 8 Red Hot Line Flaming Star Sevilla 65
9 Zindika My Dutch T’BandiT 59 9 Hazinas 7th Stella Nova 62
10 Thukela Chikozi Of Ajabu 53 10 Malkias Nzuri Adia 58
11 Juani Aisha Ayo 52 11 Bikita’s Legacy Anaya 55
12 Bikita’s Legacy Baloo 41 12 Glen Rhodes Banya Broadway Star 54
13 Juani Aisha Silwa 39 13 Safero A’inja 48
14 Hazinas 6th Fulani Ajabu By U 37 14 Hazinas 4th Tafika 38
15 Izinja Akin’s Chuma 37 15 Hazinas 6th Fanela By U 35
16 Hayawani Milele Sharifu 36 16 Zindika My E’Isoba By Alkina 30
17 Izinja Akin’s Mjukuu Wa Mwisho 32 17 Hekima Ajabu Lucca 22
18 Bitte-Nus Laini Kito 14 18 Lewanika Idanaya 21
19 Mbwa Mzuri’s Chefu 9 19 Lewanika Kubuheha 19
20 20 Lewanika Kwasa-Kwasa 19
21 21 Hazinas 6th Fidela By U 17
22 22 Makucha Asante Chui by Ajabu 16
   
  Årets Opdrætter   Årets Opdrætter af BIM
  Navn       Navn    
  Kennel Ni’Akoya   Kennel Akizuri
   
   
  Årets Opdrætsklasse   Årets Avlsklasse
  Navn Point     Navn Point  
1 Kennel Hazinas 30 1 Hazinas 4th Tafika 20
2 Kennel Akizuri 10 2
3 Kennel Juani 8 3
   
  Point er tildelt i henhold til RRK’s regler, som findes på hjemmesiden www.ridgebackklub.dk eller  
  kan fås ved henvendelse til udstillingsudvalget.  
  Denne opgørelse medtager resultater til og med udstillingen i Århus 25.05.2018.  
  Er der uoverensstemmelse mellem dine pointtal og denne liste, bedes du venligst sende dine kom-  
  mentarer til Poul H. Jensen, Vindebyørevej 5, 5700 Svendborg evt. via buksie@buksie.dk  
2018-06-03T10:33:28+00:00