Årets Eksteriør Hund 2017-12-09T14:23:30+00:00

Årets Eksteriør Hund

Point er tildelt i henhold til RRK’s regler for Årets Eksteriør Hunde


 

Årets Baby/Hvalp Han

Årets Baby/Hvalp Tæve

Navn Point Navn Point
1 Saimon’s Praide Hypnotic 52 1 Kinyemi Mulamaniya My Miss Makalu 43
2 Kinyemi Mulamaniya My Mr Makaio 37 2 Hazinas 7th Galactic Stella Nova 35
3 Hazinas 7th Galactic Pluto 31 3 Lewanika Kubuheha 22
4 Izinja Akin’s Mjukuu Wa Mwisho 23 4 Kinyemi Mulamaniya My Miss Minya 21
5 Juani Aisha Jelani 20 5 Makucha Asante Chui by Ajabu 21
6 Zindika My Eø’Ajamu By Alkina 16 6 Lewanika Kwasa-Kwasa 18
7 Wayosi go with the flow 13 7 Makucha Asante Azizi By Ajabu 15
8 Zindika My E’Obi By Alkina 13 8 Hazinas 7th Galactic Celeste 14
9 Izinja Akin’s Chuma 8 9 Zindika My E’Isoba By Alkina 10
10 Juani Aisha Azizi 3 10 Lewanika Kalabo 8
11 Juani Aisha Silwa 3 11 Kinyemi Mulamaniya My Miss Minoki 6
12 Makucha Asante Alfa Asali by Ajabu 1 12 Copper Queen’s Zola the Stardust 5
13 Makucha Asante Kuwa by Ajabu 1 13

Årets Junior Han

Årets Junior Tæve

Navn Point Navn Point
1 Juani Aisha Jelani 102 1 Saimon’s Praide Ultra Stylish Dancer 104
2 Saimon’s Praide Hypnotic 54 2
3 Juani Aisha Ayo 39 3
4 Jelani Aisha Silwa 26 4
5 5

Årets Mellemklasse Han

Årets Mellemklasse Tæve

Navn Point Navn Point
1 Villagedogs Our BelAmi 51 1 Thukela Chasasa Of Ajabu 82
2 2 Malkias Nzuri Adia 32
3 3
4 4
5 5

Årets Åbenklasse Han

Årets Åbenklasse Tæve

Navn Point Navn Point
1 Ni’Akoya Kougar Catch 116 1 Bitte-Nus Laini Penya 43
2 Villagedogs Our BelAmi 71 2 Glen Rhodes Banya Broadway Star 28
3 Zindika My Dutch T’BandiT 59 3 Hazinas 6th Fanela By U 27
4 Bikita’s Legacy Baloo 19 4 Lewanika Idanayi 21
5 Bitte-Nus Laini Kito 14 5

Årets Championklasse Han

Årets Championklasse Tæve

Navn Point Navn Point
1 Akizuri Chumani by Argos 144 1 Akizuri Titi Bizi 142
2 Kinyemi At Inkiru Valley’s Izaan 61 2 Jockular Alkina 133
3 Villagedogs Our BelAmi 40 3 Shangalia Avani Kamili 69
4 Hazinas 6th Fulani Ajabu By U 32 4 Red Hot Line Flaming Star Sevilla 65
5 5 Sofala A’inja 48
6 6 Bikita’s Legacy Anaya 30

Årets Veteranklasse Han

Årets Veteranklasse Tæve

Navn Point Navn Point
1 Excellence Adongo 13 1 Hazinas 4th Tafika 38
2 2
3 3
4 4
5 5

Årets Exteriør Hund

Årets Eksteriør Hund

Hanner Tæver
Navn Point Navn Point
1 Akizuri Chumani by Argos 144 BIR 1 Akizuri Titi Bizi 142 BIM
2 Ni’Akoya Kougar Catch 116 2 Jockular Alkina 133
3 Villagedogs Our BelAmi 113 3 Shangalia Avani Kamili 110
4 Juani Aisha Jelani 102 4 Saimon’s Praide Ultra Stylish Dancer 104
5 Kinyemi At Inkiru Valley’s Izaan 61 5 Thukela Chasasa Of Ajabu 82
6 Zindika My Dutch T’BandiT 59 6 Red Hot Line Flaming Star Sevilla 65
7 Saimon’s Praide Hypnotic 54 7 Glen Rhodes Banya Broadway Star 54
8 Juani Aisha Ayo 39 8 Safero A’inja 48
9 Hazinas 6th Fulani Ajabu By U 32 9 Malkias Nzuri Adia 46
10 Thukela Chikozi Of Ajabu 28 10 Nbitte-Nus Laini Penya 43
11 Juani Aisha Silwa 26 11 Hazinas 4th Tafika 38
12 Bikita’s Legacy Baloo 19 12 Bikita’s Legacy Anaya 30
13 Bitte-Nus Laini Kito 14 13 Hazinas 6th Fanela By U 27
14 14 Lewanika Idanaya 21

Årets Opdrætter

Årets Opdrætter af BIM

Navn Navn
Kennel Akizuri Kennel Akizuri

Årets Opdrætsklasse

Årets Avlsklasse

Navn Point Navn Point
1 Kennel Hazinas 20 1 Hazinas 4th Tafika 20
2 Kennel Akizuri 10 2
3 Kennel Juani 8 3
Point er tildelt i henhold til RRK’s regler, som findes på hjemmesiden www.ridgebackklub.dk eller
kan fås ved henvendelse til udstillingsudvalget.
Denne opgørelse medtager resultater til og med udstillingen i Strøby 25.11.2017
Er der uoverensstemmelse mellem dine pointtal og denne liste, bedes du venligst sende dine kom-
mentarer til Poul H. Jensen, Vindebyørevej 5, 5700 Svendborg evt. via buksie@buksie.dk