Rhodesian Ridgeback klubben i Danmark

Klubben er en specialklub under Dansk Kennel Klub og som sådan også anerkendt af det internationale organ for racehunde - FCI. Medlem af FDA

 

RR-DAGEN

6. august 2005

i

Herning

 

Dommer: Linda Costa (AUS/ZIM)

 LP Resultater RR dagen  / Billeder fra RR-dagen/Pictures

BIR: INTCH NLCH BCH DCHVDH LCH Ceasar van Jack Bulls Hoeve 

BIM: Vignons Aussi Tessa

Bedste hanklasse placeringer

1

INTCH NLCH BCH DCHVDH LCH Ceasar van de Jack Bulls Hoeve

2

INTCH NORDCH DKCH SCH NCH DCHVDH NLCH CHCH KLBCH DCHKLB KBHV01+02 KLBV02+03+04+05 DKKV04 Kinyemi Anzi A’Bhubesi

3

DKCH NCH UHP LP1 FP LP2 LP3 Ahali Fani’s Akali

4

M’Gongo Tasu A’Mwisho

 

Bedste tæveklasse placeringer

1

Vignons Aussi Tessa

2

Kuzonga’s Bayana J’Adore

3

Monserrato April

4

Kuzonga’s Bella Protea

 

Babyklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1 (10 point) Zumeli’s Fafanuka Søren Holmgaard Christina H. Nielsen & John Boye
SL/2 (8 point) Isilwane Inja Doda Vivian Poulsen Trine Piilgaard

 

Babyklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1 (10 point)Bedste Baby, Bedste Ridge Isilwane Inja Dandane Vivian Poulsen Lillian & Christian Ravn
SL/2 (8 point) Zumeli’s Fanyika Søren Holmgaard Berit Dahl
SL/3 (7 point) Gracia Darma Dagmar Dlouha Sanne Bækgaard
SL/4 (6 point) Zumeli’s Fanikiwa Søren Holmgaard Rauno Kuby
SL (5 point) Isilwane Inja Dumiso Vivian Poulsen Janni Christoffersen
L (3 point) Isilwane Inja Dodakazi Vivian Poulsen Bente Horn

 

Hvalpeklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
SL/1 Bedste Hvalp Imbuka’s Neku Lady In Red Vickii Russell Sabine van Meurs (NL)
SL/2 (8 point) Astrid Pamela Moëll Bent Moeskjær-Jensen

 

Championklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
1/1 CK, Bhkl. 2 (21 point) INTCH NORDCH DKCH SCH NCH DCHVDH NLCH CHCH KLBCH DCHKLB KBHV01+02 KLBV02+03+04+05 DKKV04 Kinyemi Anzi A’Bhubesi Nada Nikolic & Anders Kjærsgaard Netti Gorosch &  Poul H. Jensen
1/2 CK, Bhkl. 3 (16 point) Klubcert DKCH NCH UHP LP1 LP2 LP3 Ahali Fani’s Akali Eva Bjøreng & Rolf Halvorsen Lene Tornkjær
1/3 PLCH Matabo Mozi Folwark Zwierzecy Malgorzata Branny Joanna Borowiec (PL)
1/4 INTCH DCHVDH DKCH FCH LCH DCHKLB EUV02 Kapoba's Zalog-Xarit K. Pointner S. & H. Dilk (DE)

 

Unghundeklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
1/1 CK Sangoma Sisi Edyta Szajnóg & Wojciech Ossowski Edyta Szajnóg & Wojciech Ossowski (PL)
1/2 CK, Bhkl. 4 (12 point) M’Gongo Tasu A’Mwisho Klaus Lambæk Ane Marie Vilhelmsen
2 (3 point) Isilwane Inja Cuphi Vivian Poulsen Dennis Christian Conradsen
2 (3 point) Torhusets  Granddaddys Anker Lone Lorenzen Kim Larsen
2 (3 point) Juma Bent L. Jensen S. Noes Nielsen & Brian Als Olsen
2 (3 point) Ellemosen’s Dumbarton Xola Margit Sand Nielsen Inger Hansen & Benny Toustrup
2 (3 point) Isilwane Inja Chumi Vivian Poulsen Mette Vejen & Peter Steen

 

Mellemklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
1/1 CK A Ray Of Light Nyathi Petra Krejcova Petra & Miroslav Krejci (PL)
2 A Twist Of Magic Nyathi Petra Krejcova Claudia Cruse (DE)

 

Åbenklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
1/1 CK, Bhkl. 1, Cert, BIR Bedste Handler INTCH NLCH BCH DCHVDH LCH Ceasar van de Jack Bulls Hoeve

J. Meijer

Y. van Lingen & R. de Haart (NL)
1/2 CK PLCH Lewanika BáMukondisi

Helle Lauridsen

Jarek Prokop (PL)
1/3 Mswati’s Boebes Junior

P. Verstappen

Sabine Van Meurs (NL)
1/4 (6 point) Rafiki

Heidi Wiltmann Nielsen

Helle Glent M. Winther
1/- Harjaselan Jalopeura

Sanna Alkio

Monika Loda (PL)
1/- (5 point) Lewanika Cekesi

Helle Lauridsen

Helle Højmark
2 (3 point) Vereus Qoya Sir-Mortlach Rafiki

Håkan Christiansson

Dorte Drøhse

 

Veteranklasse hanner
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
1/1 CK Sarula Forosi Linda Costa Franz Zimmermann (AT)
1/2 CK DKCH KLBCH Kijasaman Fahari of Djungelkatten Mogens Børjesen Inger & Søren Holmgaard (SE)

 

Championklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
1/1 CK

Klubcert

DKCH Zumeli’s Dayimani Søren Holmgaard Søren Holmgaard (SE)
1/2 CK INTCH NLCH BCH LCH Thokoza  Bohati Shangara J. Hellebrekers-Huizenga A.J. De Ruyter (NL)
1/3 ACH African Red Stone Bety Jozsef Böti Franz Zimmermann (AT)

 

Unghundeklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
1/1 CK (13 point) Kushika Tanami Moya D. Stratton Nada Nikolic & Anders Kjærsgaard
1/2 CK (11 point) Atila v. Yamoya M.J.W. Kok-Lammers Ina & Arno Van Herpen
1/3 CK (10 point) M’Gongo Tasu A’Tatu Klaus Lambæk Klaus Lambæk
1/4 SL Alané Xarit D’Afrique S. & H. Dilk S. & H. Dilk (DE)
1/- SL (6 point) Zumeli’s Enanela Søren Holmgaard Agnete Ramhøj
1/- (5 point) Mhondoro Etana Nefer Gabriele Basilius Marianne Verdel & Jens Ove Larsen
1/- (5 point) Ellemosen’s Dodo Xola Margit Sand Nielsen Margit Sand Nielsen
1/- Exgate’s Querida Maja By Forrest Hege Dufseth Mette Karlsen
1/- Ashanti Mankala Jolanta Schwien Jarek Prokop (PL)
2 (3 point) Luna Bent L. Jensen Victor Gunnarsson
2 (3 point) M’Gongo Tasu A’Nne Klaus Lambæk Iben K. Jensen & Thomas D. Iversen
2 Ainra Xarit D’Afrique S. & H. Dilk S. & H. Dilk (DE)

 

Mellemklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
1/1 CK, Btkl. 1 Cert, BIM

(31 point)

Vignons Aussi Tessa Wp. Viljoen Signe & Anders Hedegaard
1/2 CK, Btkl. 2 (19 point) Kuzonga’s Bayana J’Adore Jo-Ann Nielsen Susanne B.Jakobsen &  J.A.Nielsen
1/3 CK, Btkl. 4 (11 point) Kuzonga’s Bella Protea Jo-Ann Nielsen Heidi Winterberg Andersen
1/4 CK (9 point) Isilwane Inja Banda Vivian Poulsen Tina Thomsen
1/- CK Muroora Musanga v. Azelo A. Ter Braak M.T.Eshuis  Franke (NL)
1/- CK (8 point) Isilwane Inja B’Kito Vivian Poulsen Eva Hald & Sam Jul Jørgensen
1/- M’Gongo Tasu A’Saba Klaus Lambæk Søren Larsen
1/- (5 point) Kuzonga’s Baraha Jo-Ann Nielsen Anna-Klara Torssell
1/- (5 point) Springvalley’s Athena Olympia Marie Cotton & Jeannine Happi Nada Nikolic & Helene Cortsen
1/- (5 point) Isilwane Inja Bukeka Vivian Poulsen Louise Møller & Thomas Larsen

 

Åbenklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
1/1 CK (13 point) Bedste Bevægelser Kinyemi Fora C’Hakika Nada Nikolic & Anders Kjærsgaard Anna-Marie Haslund & Michael Hansen
1/2 CK Btkl. 3 (16 point)Bedste Hoved Monserrato April A. M. Superti Vivian Poulsen
1/3 CK (10 point) Lewanika Baba Tabili Helle Lauridsen Jens Hockerup Hansen
1/4 CK (9 point) Kinyemi Fora C’Ubia Nada Nikolic & Anders Kjærsgaard N.Nikolic & A.Kjærsgaard + S.Olsen
1/- CK Ikimba Safiri Marianne Aaltonen Gabriela Kryszkiewicz (PL)
1/- CK (8 point) Isilwane Inja Abela Vivian Poulsen Ane Marie Vilhelmsen
1/- CK (8 point) Kinyemi Anzi A’Xola Nada Nikolic & Anders Kjærsgaard Margit Sand Nielsen
1/- CK (8 point) Isilwane Inja Aziso Vivian Poulsen Vibe M. L. Poulsen
1/- CK (8 point) Shabari’s Witch Lecreme By Trick Margareta F. & Edgar Lindell Bent L. Jensen
1/- CK (8 point) Lewanika Caziba Helle Lauridsen Jette & Lars Fuglsang
1/- CK (8 point) Hazina’s 2nd Izibu Lena Carlson & Ebbe M. Møller Lena Carlson & Ebbe M. Møller
1/- CK Vizara Holland Safara M.V.D. Veer & R.Trappel S. & H. Dilk (DE)
1/- CK (8 point) Kinyemi Fora C’Ikunga Nada Nikolic & Anders Kjærsgaard Christina Hemmingsen & John Boye
1/- CK Kemba Heidi Wiltmann Nielsen Trine Fredslund Poulin
1/- CK Lewanika Cincinta Helle Lauridsen Anette & Jan Jørgensen
1/- CK (8 point) RidgeRegal’s Kwanza Kinaya Rikke Boelskifte & Johannes Knigge

 

Marianne Prior & Peter Grønn

 

Seniorklasse tæver
Bedømmelse Navn Opdrætter Ejer
1/1 (10 point) Zumeli’s Anzika Søren Holmgaard Nada Nikolic & Anders Kjærsgaard
3 Zumeli’s Chekesha Søren Holmgaard Søren Holmgaard (SE)

 

Opdrætsklasse
Bedømmelse Navn Afkom Ejer
1. Vinder

Ærespræmie

(10 point)

Kennel Kinyemi INTCH NORDCH DKCH SCH NCH DCHVDH NLCH CHCH KLBCH DCHKLB KBHV01+02 KLBV02+03+04+05 DKKV04 Kinyemi Anzi A’Bhubesi

Kinyemi Fora C’Hakika

Kinyemi Fora C’Ikunga

Kinyemi Fora C’Ubia

Nada Nikolic & Anders Kjærsgaard
2. Vinder

Ærespræmie

(8 point)

Kennel Lewanika Lewanika Baba Tabili

PLCH Lewanika BáMukondisi

Lewanika Caziba

Lewanika Cincinta

Helle Lauridsen
3. Vinder

(5 point)

Kennel Isilwane Isilwane Inja Abela

Isilwane Inja Aziso

Isilwane Inja Banda

Isilwane Inja Bukeka

 

Vivian Poulsen
4. Vinder

(4 point)

Kennel M’Gongo M’Gongo Tasu A’Mwisho

M’Gongo Tasu A’Saba

M’Gongo Tasu A’Tatu

M’Gongo Tasu A’Nne

Klaus Lambæk

 

Avlsklasse
Bedømmelse Navn Afkom Ejer
1. Vinder

Ærespræmie

(10 point)

INTCH NORDCH DKCH SCH NCH DCHVDH NLCH CHCH KLBCH DCHKLB KBHV01-02 KLBV02-03-04 DKKV04

Kinyemi Anzi A’Bhubesi

Isilwane Inja Banda

Isilwane Inja Aziso

Isilwane Inja Bukeka

M’Gongo Tasu A’Mwisho

Netti Gorosch &

Poul H. Jensen

 

Websider lavet og vedligeholdt af Helle Lauridsen, spørgsmål, ændringer og rettelser modtages gerne. Webben er optimeret til skærmopløsningen 1024x768